gototopgototop
ورود به سایتخانه احادیث احادیث از چهارده معصوم«علیهم السلام» حضرت فاطمه الزهراء «سلام الله علیها» ولادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

ولادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

میانگین امتیار کاربران: / 7
ضعیفعالی 

صدوق در كتاب امالى از مفضل بن عمر نقل ميكند كه گفت : به حضرت امام جعفر صادق عليه السّلام گفتم : ولادت فاطمه زهراء عليها السّلام چگونه بود؟
فرمود: موقعى كه پيامبر اسلام صلّى اللَّه عليه و آله با خديجه كبرا ازدواج نمود زنان مكه از آن بانو كناره‏ گيرى نمودند ، نزد او نميرفتند، بر او سلام نميكردند، هيچ زنى را اجازه نميدادند كه نزد آن بانو مشرف شود. اين موضوع باعث وحشت و ناراحتى خديجه كبرا شد، غم و اندوه وى براى پيامبر اسلام صلى اللَّه عليه و آله بود كه مبادا آن حضرت را آسيبى برسد.
هنگامى كه خديجه به حضرت زهراء حامله شد فاطمه اطهر در رحم مادر با مادر گفتگو ميكرد و او را امر به صبر مينمود. ولى خديجه كبرا اين موضوع را از پيامبر اسلام صلّى اللَّه عليه و آله پنهان ميداشت، تا اينكه يك روز پيامبر خدا نزد خديجه كبرا آمد و شنيد كه آن بانو با فاطمه زهرا سخن ميگويد، فرمود: اى خديجه با كه سخن ميگوئى!؟ خديجه گفت: اين بچه ‏اى كه در رحم من است با من سخن ميگويد و مونس من است.
پيامبر خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: آرى اين جبرئيل است كه به من بشارت ميدهد و ميگويد:  اين فرزند دختر است، اين فرزند نسلى است طيّب و طاهر و مبارك خداى توانا نسل مرا از اين دختر برقرار و پايدار خواهد نمود. بزودى امامان را از اين دختر به وجود ميآورد و آنان را پس از اينكه وحى پروردگار قطع شود در زمين خليفه خويشتن قرار خواهد داد.
حضرت خديجه كبرا دائما در همين حال بود تا اينكه موقع وضع حمل وى فرا رسيد، در اين موقع خديجه نزد زنان قريش و بنى هاشم فرستاد كه بيائيد و مرا در باره وضع حمل يارى نمائيد، آنان در جواب گفتند: چون تو سخن ما را نپذيرفتى و با محمّد صلى اللَّه عليه و آله كه شخص فقير و يتيم ابو طالب بود ازدواج نمودى لذا ما نزد تو نخواهيم آمد و متصدى هيچ گونه امر تو نخواهيم شد!! خديجه كبرا از شنيدن اين جواب غمگين گرديد، در همان حالى كه وى اندوهناك بود ناگاه چهار زن گندم گون و بلند بالا كه گويا از زنان بنى هاشم بودند نزد او حاضر شدند هنگامى كه خديجه كبرا آنان را ديد جزع و فزع كرد، يكى از آنان گفت: اى خديجه! محزون مباش! زيرا ما فرستادگان خدائيم، ما خواهران تو هستيم من: ساره ‏ام ، اين بانو: آسيه بنت مزاحم است كه در بهشت رفيق تو ميباشد. اين بانو: مريم دختر عمران و آن بانوى ديگر: كلثم خواهر موسى بن عمران است ما را خدا فرستاده تا متصدى امر وضع حمل تو باشيم، يكى از آنان زنان طرف راست خديجه و ديگرى طرف چپ وى و سومى آنان در مقابل او و چهارمى ايشان پشت سر او نشستند و خديجه حضرت فاطمه را در حالى كه پاك و پاكيزه بود زائيد.
موقعى كه حضرت زهراء متولد شد نور آن بانو درخشيد و داخل خانه‏ هاى مكه شد، هيچ خانه ‏اى در شرق و غرب زمين باقى نبود مگر اينكه آن نور در آن تابيد، آنگاه تعداد ده نفر از حور العين نزد خديجه كبرا آمدند كه با هر كدام يك طشت و ابريق بهشتى بود، ابريقها پر از آب كوثر بودند، آن زنى كه در مقابل خديجه بود ابريقها را گرفت و فاطمه زهراء را با آب كوثر شستشو داد، بعدا دو حوله كه از شير سفيدتر و از مشك و عنبر خوشبوتر بودند بيرون آورد و يكى از آنها را به بدن مبارك حضرت زهراء پيچيد  و ديگرى را براى آن حضرت مقنعه قرار داد، سپس آن زن از حضرت زهراء خواست كه سخن بگويد، زهراى اطهر زبان به شهادتين گشود و فرمود:
اشهد ان لا اله الا اللَّه و ان ابى رسول اللَّه سيد الأنبياء و ان بعلى سيد الاوصياء و ولدى سادة الاسباط.
آنگاه بر آن زنان سلام كرد و هر يك از آنان را به نامشان نام برد، آنان براى آن نوزاد مقدس خندان شدند و به يكديگر بشارت دادند، اهل آسمان هم راجع به ولادت حضرت زهراء به يكديگر بشارت ميدادند و در آسمان نور درخشنده ‏اى پيدا شد كه ملائكه قبل از آن نظير آن را نديده بودند، بعدا آن زنان به خديجه كبرا گفتند: اين مولود پاك و پاكيزه را كه مبارك است بگير! خود اين نوزاد و نسل وى با بركت خواهند بود، خديجه كبرا در حالى كه خوشحال و مسرور بود حضرت زهراء را گرفت و پستان خود را در دهان او نهاد و شير در دهان وى جارى شد فاطمه اطهر در هر روزى به قدر يكماه كودكان معمولى و در هر ماه به قدر يك سال آنان رشد و رقاء ميكرد.  بحارالانوار { زندگانى حضرت زهرا عليها السلام (ترجمه نجفى) } صفحه  4

 صدوق در كتاب  امالي و كتاب: عيون از حضرت رضا عليه السّلام از پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله روايت ميكند كه فرمود: موقعى كه مرا به معراج بردند جبرئيل دست مرا گرفت و داخل بهشت نمود و از رطب بهشتى به من داد، من آن رطب را خوردم و آن رطب در صلب من مبدل به نطفه شد، هنگامى كه به زمين آمدم و با خديجه كبرا همبستر شدم وى به فاطمه حامله شد، پس فاطمه حوريه ‏اى است كه به شكل انسان ميباشد، هر گاه كه من مشتاق بوى بهشتى ميشوم دخترم فاطمه را می ‏بويم. بحارالانوار { زندگانى حضرت زهرا عليها السلام (ترجمه نجفى) } صفحه  5

صدوق در كتاب معانى الاخبار از امام جعفر صادق از پدران بزرگوارش از پيامبر اسلام صلى اللَّه عليه و آله نقل ميكند كه فرمود: نور فاطمه عليهما السّلام قبل از اينكه زمين و آسمان خلق شوند آفريده شد، بعضى از مردم گفتند: يا رسول اللَّه! پس بنا براين : فاطمه از جنس بشر نيست؟ فرمود: فاطمه حوريه انسيه ‏اى است. گفتند:
 يا رسول اللَّه! چگونه می ‏شود كه زهراء حوريه و انسيه باشد؟ فرمود: خداى توانا قبل از اينكه حضرت آدم را بيافريند فاطمه اطهر را در آن موقعى كه ارواح خلائق را خلق كرد از نور خود آفريد، هنگامى كه آدم عليه السّلام را خلق نمود فاطمه را به وى عرضه كرد، گفته شد: يا رسول اللَّه فاطمه در آن موقع كجا بود!؟ فرمود:
نور او در ميان يك حقه در زير ساق عرش جاى داشت، گفتند: اى پيامبر خدا! طعام وى چه بود؟ فرمود: تسبح و تقديس و تهليل- يعنى گفتن لا اله الا اللَّه- و حمد خدا بود، موقعى كه خدا حضرت آدم را آفريد و مرا از صلب او خارج نمود و دوست داشت كه فاطمه را از صلب من خارج كند او را به صورت يك سيب در آورد و آن سيب را جبرئيل نزد من آورد و گفت: يا محمّد! السلام عليك و رحمت اللَّه و بركاته، گفتم: اى حبيب من و عليك السلام و رحمت اللَّه و بركاته.
جبرئيل گفت: يا محمّد! خدا تو را سلام ميرساند، گفتم: سلامتى از طرف خدا است و بسوى او باز خواهد گشت، گفت: يا محمّد! اين يك سيبى است كه خداى مهربان آن را از بهشت براى تو فرستاده، من آن سيب را گرفتم و به سينه خود نهادم، جبرئيل گفت: يا محمّد! خداى حكيم ميفرمايد: اين سيب را تناول كن! هنگامى كه آن سيب را پاره كردم نورى از آن درخشيد كه من ترسان شدم!! گفت: يا رسول اللَّه! پس چرا آن را نميخورى! بخور و خائف مباش. زيرا اين نور آن بانوئى است كه در آسمان منصوره و در زمين فاطمه ميباشد. گفتم: اى حبيب من! چرا در آسمان منصوره و در زمين فاطمه است؟ گفت: به دين جهت در زمين فاطمه ناميده شده كه شيعيان خود را از آتش نجات ميدهد و دشمنان وى از محبتش محروم خواهند بود، در آسمان بدين لحاظ منصوره است كه خدا فرموده: در آن روز- يعنى روز قيامت- مؤمنين براى نصرت خدا كه هر كس را بخواهد يارى ميكند خوشحال می ‏شوند، منظور از اين نصرت همان نصرتى است كه فاطمه اطهر براى دوستان خود خواهد نمود.بحارالانوار { زندگانى حضرت زهرا عليها السلام (ترجمه نجفى) } صفحه  5

 صدوق در كتاب: علل الشرائع از امام محمّد باقر عليه السّلام از جابر بن عبد اللَّه‏ نقل ميكند كه گفت:  به پيامبر خدا گفته شد: يا رسول اللَّه! براى چيست كه اين قدر فاطمه زهراء را ميبوسى و او را در بر ميگيرى و نزديك خويشتن جاى ميدهى، با او يك لطف و مرحمتى دارى كه با دختران ديگر خود ندارى!؟ فرمود:
جبرئيل يك سيب از سيب‏هاى بهشت براى من آورد و من آن را خوردم، آن سيب در پشت من مبدل به نطفه شد، وقتى با خديجه همبستر شدم وى به فاطمه حامله گرديد، لذا من از فاطمه بوى بهشت ميبويم.بحارالانوار { زندگانى حضرت زهرا عليها السلام (ترجمه نجفى) } صفحه  6

در تفسير على بن ابراهيم از حضرت امام جعفر صادق عليه السّلام نقل ميكند كه فرمود: پيامبر اسلام صلى اللَّه عليه و آله خيلى فاطمه زهراء را ميبوسيد، عايشه راجع به اين موضوع به رسول خدا اعتراض ميكرد، پيغمبر اكرم فرمود: اى عايشه! در آن شبى كه مرا به آسمان بردند و داخل بهشت شدم جبرئيل مرا نزديك درخت: طوبا برد و از ميوه آن به من داد، موقعى كه من از آن خوردم آن ميوه در پشت من مبدل به نطفه شد، هنگامى كه به زمين آمدم و با خديجه كبرا همبستر شدم وى به فاطمه زهراء حامله شد، لذا هيچ وقت من فاطمه را نميبوسم مگر اينكه بوى درخت طوبا را از او ميبويم.بحارالانوار { زندگانى حضرت زهرا عليها السلام (ترجمه نجفى) } صفحه  8  

فاطمه اطهر پنج سال بعد از نبوت و پيامبرى پدرش و سه سال پس از داستان معراج در بيستم ماه جمادى الآخرة در مكه معظمه متولد شد و مدت هشت سال با پدر خويش در مكه بود، آنگاه با پدر خود به سوى مدينه هجرت نمود و پيامبر خدا دو سال بعد از ورود به مدينه در روز اول ماه ذيحجه وى را براى على بن ابى طالب عليه السّلام تزويج نمود.بنا به قولى امر ازدواج در روز ششم ذيحجه صورت گرفت و در روز سه ‏شنبه ششم ذيحجه بعد از داستان جنگ بدر امر عروسى خاتمه يافت، موقعى كه پيامبر خدا از دنيا رحلت نمود از عمر فاطمه اطهر هيجده سال و هفت ماه گذشته بود، هنگامى كه امام حسن متولد شد فاطمه زهرا دوازده ساله بود.بحارالانوار { زندگانى حضرت زهرا عليها السلام (ترجمه نجفى) } صفحه  9   

شيخ طوسى و بيشتر محققين علماء نقل كرده ‏اند كه ولادت حضرت زهراء در روز جمعه بيستم ماه جمادى الآخره سال دوم بعثت و بعضى گفته ‏اند: سال پنجم بعثت بوده است.    بحارالانوار { زندگانى حضرت زهرا عليها السلام (ترجمه نجفى) } صفحه  9   

 از حضرت امام زين العابدين عليه السّلام نقل كرده ‏اند كه فرمود: فاطمه اطهر پس از ولادت در هر روزى به قدر يك هفته كودكان معمولى رشد و نمو ميكرد و در هر هفته به قدر يكماه و در هر ماه بقدر يك سال آنان بزرگ ميشد، هنگامى كه پيامبر اسلام صلى اللَّه عليه و آله به مدينه طيبه هجرت نمود و با ام سلمه ازدواج كرد فاطمه زهراء را به وى سپرد تا او را پرورش دهد.
ام سلمه ميگويد: به خدا قسم كه من از آن كودك بزرگوار ادب می ‏آموختم وى احتياجى به ادب آموختن نداشت ، بلكه هر چيزى را از من و ديگران بهتر ميدانست. مترجم گويد: علامه مجلسى درباره رحلت حضرت زهراى اطهر چند روايت ديگر از شيعه و سنى نقل نموده كه ترجمه آنها براى خوانندگان عزيز چندان لزومى ندارد.
لذا ما براى اينكه خوانندگان خسته نشوند از ترجمه آنها خود دارى مينمائيم.
آرى افرادى كه بخواهند در اين باره تحقيقى بعمل آورند لازم است كه به متن كتاب رجوع نمايند.   بحارالانوار { زندگانى حضرت زهرا عليها السلام (ترجمه نجفى) } صفحه  10

جهت دریافت حدیث هفته برروی اشتراک خبرنامه کلیک کنید.


نام و نام خانوادگی:

پست الکترونیکی:

 عضویت در کانال ارسال حدیث در نرم افزار تلگرام

http://telegram.me/ahadithshia

@ahadithshia

ورود اعضاء

لو گوی ما

لینک به وب سایت احادیث

حاضرین سایت

ما 63 مهمان آنلاین داریم
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
تصریح به امامت حضرت علی ابن الحسین (علیهماالسلام)
چهارشنبه, 28 دی 1401
تصریح به امامت حضرت علی ابن الحسین (علیهماالسلام) عُبَيْدِ اللَّهِ بْنِ... ادامه مطلب...
زشتیِ مضاعف گناه منسوبین به اهلبیت (علیهم السلام)
سه شنبه, 02 خرداد 1402
زشتیِ مضاعف گناه منسوبین به اهلبیت (علیهم السلام) شقرانی مردی منسوب به... ادامه مطلب...
روح زیارت ، معرفت و شناخت امام (علیه السلام) است
شنبه, 10 مهر 1400
  روح زیارت ، معرفت و شناخت امام (علیه السلام) است مردی خدمت امام رضا (علیه... ادامه مطلب...
اقتدا به نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) در ساده زیستی
جمعه, 09 مهر 1400
اقتدا به نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) در ساده زیستی ( فَتَأَسَّ بِنَبِيِّكَ... ادامه مطلب...
شگفتي مردم از به امامت رسيدن امام جواد(علیه السلام) در خردسالي
جمعه, 18 تیر 1400
  شگفتي مردم از به امامت رسيدن امام جواد(علیه السلام) در خردسالي جمعي خدمت... ادامه مطلب...
موعظه‌ي امام جواد (علیه السلام) به رعايت حفظ باطن
جمعه, 18 تیر 1400
  موعظه‌ي امام جواد (علیه السلام) به رعايت حفظ باطن   ايّام منسوب به... ادامه مطلب...
علت دفن شبانه حضرت زهرا (سلام الله علیها)
سه شنبه, 23 دی 1399
  علل الشرائع عَلِيُّ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْأَسَدِيِّ... ادامه مطلب...
نامگذاری حضرت محسن (علیه السلام) توسط پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)
سه شنبه, 23 دی 1399
 الكافي الْعِدَّةُ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْقَاسِمِ عَنْ... ادامه مطلب...
فرمایشات امیرالمومنین (علیه السلام) بعد از خاکسپاری حضرت زهرا (سلام الله علیها)
سه شنبه, 23 دی 1399
 الكافي أَحْمَدُ بْنُ مِهْرَانَ رَحِمَهُ اللَّهُ رَفَعَهُ وَ أَحْمَدُ... ادامه مطلب...
دو رکن از دست رفته مولا امیرالمومنین (علیه السلام)
سه شنبه, 23 دی 1399
 أمالي الصدوق ابْنُ الْمُتَوَكِّلِ عَنْ مُحَمَّدٍ الْعَطَّارِ عَنِ... ادامه مطلب...
حضرت زهرا (سلام الله علیها)اولین کسی که در میان اهل بیت(علیهم السلام) به رسول خدا (صلی الله علیه و آله)ملحق شد
سه شنبه, 23 دی 1399
  الأمالي للشيخ الطوسي الْمُفِيدُ عَنِ الصَّدُوقِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ... ادامه مطلب...
اطاعت از اهلبیت (علیهم السلام) موجب {نظم شریعت و ملّت} و {امامت اهل بیت (علیهم السلام} جلوگیر از تفرقه
جمعه, 18 آذر 1401
  وَإطَاعَتَنَا (در نسخه ی دیگر : وطَاعَتَنَا ) نِظَاماً لِلْمِلَّةِ، وَ... ادامه مطلب...
اُنس حضرت فاطمه علیها السلام با مادر ، پیش از تولّد
یکشنبه, 27 اسفند 1396
  اُنس حضرت فاطمه علیها السلام با مادر ، پیش از تولّد 1-خديجه رضى اللّه... ادامه مطلب...
باب 66 (کتاب شریف عيون أخبار الرضا عليه السلام ) ثواب زيارت امام علىّ بن موسى الرّضا- عليهما السّلام-
شنبه, 28 بهمن -2
    باب 66 (کتاب شریف عيون أخبار الرضا عليه السلام ) ثواب زيارت امام علىّ... ادامه مطلب...
ولایت جز با برائت جستن از دشمنان پذیرفته نیست
دوشنبه, 11 بهمن 1400
ولایت جز با برائت جستن از دشمنان پذیرفته نیست الباب فیما نذکره من قول النبی... ادامه مطلب...
دو ركن امامت را فراموش نكنيم
شنبه, 15 آبان 1400
دو ركن امامت را فراموش نكنيم حال،آنچه كه بر ما مؤكّداً لازم است، محكم ساختن... ادامه مطلب...
معناى فرموده پيغمبر «صلی الله علیه و آله » «من كنت مولاه فعلى مولاه»
شنبه, 09 مرداد 1400
باب 29- معناى فرموده پيغمبر «صلی الله علیه و آله » «من كنت مولاه فعلى... ادامه مطلب...
نیازم مُبرم بشر به امام معصوم از جانب خداوند متعال
شنبه, 02 مرداد 1400
سبب بروز این همه نابسامانی پختن يك آبگوشت چقدر دقّت مي ‌خواهد اگر نمكش... ادامه مطلب...
چون محبّ علی (علیه السلام) باشی علی (علیه السلام) هم محبّ توست
شنبه, 02 مرداد 1400
چون محبّ علی (علیه السلام) باشی علی (علیه السلام) هم محبّ توست   اين قصّه را... ادامه مطلب...
بشارت اميدآفرين اميرالمؤمنين (علیه السلام)
شنبه, 02 مرداد 1400
بشارت اميدآفرين اميرالمؤمنين (علیه السلام) او بشارتي داده است و اميدواريم ما... ادامه مطلب...
امام اميرالمؤمنين (علیه السلام) در مقام معرّفي خود...
شنبه, 02 مرداد 1400
امام اميرالمؤمنين (علیه السلام) در مقام معرّفي خود... چند جمله‌اي هم از خود... ادامه مطلب...
قضاوت حيرت‌انگيز مولاي متّقيان حضرت علي (علیه السلام)
شنبه, 02 مرداد 1400
قضاوت حيرت‌انگيز مولاي متّقيان حضرت علي (علیه السلام) شريح قاضي در زمان... ادامه مطلب...
مقصود از امام مبين امام اميرالمؤمنين (علیه السلام)
سه شنبه, 03 اسفند 1400
مقصود از امام مبين امام اميرالمؤمنين (علیه السلام)  از حضرت امام باقر (علیه... ادامه مطلب...
قضاوت امام اميرالمؤمنين، علي (علیه السلام)
شنبه, 02 مرداد 1400
قضاوت امام اميرالمؤمنين، علي (علیه السلام)  مردي در زمان حكومت عمر، نزد او... ادامه مطلب...
تأكيد رسول اكرم(صلی الله علیه وآله) …بر حكومت حضرت مهدي (علیه السلام) در خطبه‌ي غديريّه
چهارشنبه, 11 فروردین 1400
  تأكيد رسول اكرم(صلی الله علیه وآله) …بر حكومت حضرت مهدي (علیه السلام) در... ادامه مطلب...
سبب بی مهری برخی از اصحاب پیامبر با علی (علیه السلام)
جمعه, 24 بهمن 1399
  سبب بی مهری برخی از اصحاب پیامبر با علی (علیه السلام) خلیل بن احمد از... ادامه مطلب...
ردّالشمس یکی از فضائل مولاامیرالمومنین (علیه السلام)
سه شنبه, 28 خرداد 1398
پانزدهم شوال سالروز به وقوع پیوستن رد الشمس برای مولا امیرالمومنین (علیه... ادامه مطلب...
برخاستن براى تعظيم شنيدن اسم مبارك حضرت مهدی (علیه السلام)
پنجشنبه, 27 اردیبهشت 1397
  [تعظيم شنيدن اسم مبارك] 6 نجمة ايضا ششمين تكليف عباد،برخاستن براى تعظيم... ادامه مطلب...
زيارت امام حسین عليه السلام در روز اربعين ، به روايت صفوان جمّال
دوشنبه, 08 آبان 1396
  زِيارَةُ الأَربَعينَ بِرِوايَةِ صَفوانَ الجَمّالِ 3273.تهذيب الأحكام عن... ادامه مطلب...