gototopgototop
ورود به سایتخانه

15 رجب سالروز وفات حضرت زینب (سلام الله علیها)

میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

سپهر عصمت عفت مه برج حیا زینب      یگانه دخت زهرا بنت شاه اولیاء زینب

 روزى میهمانى براى امیرالمؤ منین (علیه السلام) رسید. آن حضرت به خانه آمده و فرمود: اى فاطمه ، آیا طعامى براى میهمان خدمت شما مى باشد؟ عرض كرد: فقط قرص نانى موجود است كه آن هم سهم دخترم زینب مى باشد.

زینب (سلام الله علیها) بیدار بود، عرض كرد: اى مادر، نان مرا براى میهمان ببرید، من صبر مى كنم . طفلى كه در آن وقت ، كه چهار یا پنج سال بیشتر نداشته این جود و كرم او باشد، دیگر چگونه كسى مى تواند به عظمت آن بانوى عظمى پى ببرد؟

زنى كه هستى خود را در راه خدا بذل بنماید، و فرزندان از جان عزیزتر خود را در راه خداوند متعال انفاق بنماید و از آنها بگذرد بایستى در نهایت جود بوده باشد.
ریاحین الشریعة جلد 3 صفحه 64 

زندگانی حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)

گفتار بزرگان در شخصیت و شأن حضرت زینب (علیها السلام)

علاّمۀ مجاهد سيّد عبد الحسين شرف الدّين رحمه اللّه گويد : كسى در كرامت و بزرگوارى اخلاقى، پاكى سرشت، پاكى وجود و خلوص جوهر از آن حضرت [زينب عليه السّلام]-به جز جدّ او و همان پدر و مادرى كه او را به دنيا آوردند-برتر ديده نشده است. او از جمله زنان كميابى بود كه شتابزدگى او را منحرف، و خشم او را سبك نكرده هيچ عاملى بردبارى ‌اش را از وى نگرفته و بر او چيره نشده بود. در تيزهوشى، پاكى روح، لطافت احساس، نيرومندى و پايدارى و استوارى دل و جان آيتى از آيات الهى در والاترين شكل شجاعت و بلند پروازى و اوج ‌گيرى روحى بود. . . . عقيلة الوحى، ص 24

علاّمه شيخ جعفر نقدى گويد : زمينۀ پيدايش اين بانوى پاك و بزرگوار و جاى پرورش اين گوهر ارزنده (زينب عليها السّلام) دامان نبوّت بود. در خاندان رسالت رشد يافت و شير وحى را از پستان زهراى بتول نوشيد و غذاى بزرگوارى را از دست پسر عموى پيامبر تغذيه كرد. از اين رو، پيدايشى پاكيزه، و پرورشى روحانى يافت، جامۀ عظمت و شكوه بر تن كرده قباى پاكدامنى و شرف و بزرگى پوشيده، پنج تنى كه اصحاب كساء بودند، آموزش و پرورش و آراستنش را بر عهده گرفتند، و او را همين بس كه اينان ادب‌آموزان و استادان وى هستند.  شیخ جعفر نقدى ؛ زينب كبرى (علیها السلام) ، ص ١٩

علاّمه مامقانى رحمه اللّه گويد : زينب و چه زينبى ! و تو چه مى ‌دانى كه زينب كيست و چيست؟ ! او خردمند زن خاندان هاشم است، از صفات و ويژگي هاى برجسته ‌اى برخوردار بود كه پس از مادرش هيچ زنى ديگر بدان پايه نمى‌ رسيد، تا آنجا كه گفته شده او صدّيقۀ صغرى و در حجاب و پاكدامنى يكتا بود. در دوران زندگى پدر و برادرانش تا روز عاشورا هيچ مردى چشمش به او نيفتاده بود. او در صبر و پايدارى و نيروى ايمان و پرهيزكارى نمونه و در فصاحت و بلاغت به گونه‌اى بود كه گويا سخنانش از زبان اميرالمؤمنين عليه السّلام فرو مى ‌ريزد، كه اين مطلب بر كسى كه در خطبه‌هايش دقّت كند به خوبى روشن است. و اگر بگوييم معصوم است، بر كسى كه حالات آن حضرت را در روز عاشورا و پس از آن مطالعه كرده، قابل انكار نيست، كه اگر آن واجديّت مقام عصمت نبود حضرت امام حسين بخشى از وظايف امامت را در دوران بيمارى حضرت سجّاد به او واگذار ننموده آن وصايا و سفارش ها را به وى نمى ‌فرمود و حضرت سجّاد او را در بيان احكام و برخى ديگر از نشانه ‌هاى ولايت نايب و نمايندۀ خود قرار نمى‌ داد.

عبادت و بندگی حضرت زینب (علیها السلام )

امّا زينب عليها السّلام در عبادت، ثانى مادر بود، تمام شبهايش را به تهجّد و شب‌زنده‌ دارى و تلاوت قرآن مجيد مى ‌گذرانيد. برخى از فضلا و بزرگان گفته ‌اند :

آن حضرت در تمام دوران زندگى‌ اش هيچ‌ گاه تهجّد و شب‌زنده ‌دارى را حتّى در شب يازدهم محرّم ترك نكرد.

بعد مى ‌گويد: و از حضرت زين العابدين على بن الحسين عليه السّلام روايت شده است :

آن شب ديدم او نمازش را نشسته مى‌ خواند.

از فاضل قائنى بيرجندى نقل شده كه وى از بعضى كتاب هاى معتبر مقتل از حضرت سجّاد نقل كرده كه حضرت فرمود: عمّه‌ ام زينب عليها السّلام با تمامى مصيبت هايى كه بر او وارد شد، در طول راه شام نافلۀ شبش ترك نشد.

از همين فاضل محترم نيز نقل شده است : حضرت امام حسين عليه السّلام به هنگام آخرين وداع با خواهرش زينب عليها السّلام به او فرمودند : خواهرم مرا در نماز شب از ياد نبرى .

اين روايت را نيز از كتب معتبر مقتل نقل كرده است.

علاّمه شيخ شريف جواهرى در كتاب «مثير الاحزان» آورده كه فاطمه دختر امام حسين عليه السّلام گويد : عمّه‌ام زينب عليها السّلام در آن شب (شب دهم محرم) در محراب عبادتش ايستاده دعا مى ‌خواند و به خدا استغاثه مى ‌كرد، آن شب ديدگان هيچ يك از ما به خواب نرفت و آه و ناله‌اش فرو ننشست.

برخى از پژوهشگران روايت كرده‌اند كه حضرت زين العابدين عليه السّلام فرمود : عمّه‌ام زينب در تمام طول مسافرت از كوفه به شام نمازهاى واجب و نوافلش را ايستاده مى ‌خواند و در يكى از منازل ديدم نشسته مى ‌خواند. علّت اين كار را پرسيدم. پاسخ داد: به خاطر شدّت گرسنگى و ضعف، سه شبانه روز است كه ديگر نمى‌ توانم ايستاده نماز بخوانم. زيرا حضرت غذاى خود را بين كودكان تقسيم مى ‌كرد، به خاطر اينكه دشمن به هر كدام ما در شبانه روز فقط يك قرص نان مى‌ داد.

هرگاه انسان به دقّت به حالات آن حضرت نگاه كند و توجّه و انقطاع او را به خداوند متعال ببيند، در عصمت آن حضرت ترديدى به خود راه نمى ‌دهد و يقين مى‌ كند كه آن حضرت از همان زنان پارسايى است كه تمام حركات و سكنات خود را وقف خداوند متعال نموده ‌اند و از همين رهگذر به جايگاه رفيع و درجات بلندى كه از درجات پيامبران و اوصيا حكايت مى ‌كند، رسيده است. شیخ جعفر نقدى ؛ زينب كبرى (علیها السلام) ، ص 62 - 63

 

 

بزرگوارى و ارجمندى حضرت زینب (علیها السلام)

در اخبار آمده است كه هرگاه حضرت زينب به ديدار برادرش امام حسين عليه السّلام مى ‌آمد، حضرت به احترام او جلو پايش حركت مى ‌كرد و سر پا مى ‌ايستاد و او را در جاى خود مى ‌نشاند. و به راستى كه اين خود مقام عظيمى است كه آن حضرت در نزد برادرش داشت، همان گونه كه او امين و امانت دار پدر نسبت به هداياى الهى بود. در حديثى كه مجلسى در جلد نهم بحارالانوار در شهادت حضرت على عليه السّلام نقل كرده، چنين آمده است: حسن خواهرش زينب را صدا زده گفت : اى امّ كلثوم حنوط جدّم رسول خدا را بياور! زينب عليها السّلام فورا حنوط را آورد. هنگامى كه سر آن را گشود، بوى خوش آن تمام خانه و شهر كوفه و خيابان ها و كوچه‌هاى آن را خوشبو كرد. شیخ جعفر نقدى ؛ زينب كبرى (علیها السلام) ، ص 22 - 29

علاّمه سيّد جعفر آل بحر العلوم طباطبائى در «تحفة العالم» گويد: زينب كبرى همسر جعفر و كنيه‌اش «امّ حسن» است، در جلالت قدر و والايى مقام او همين بس كه در اخبار آمده كه بر حضرت امام حسين عليه السّلام وارد شد در حالى كه آن حضرت مشغول قرائت قرآن بود، قرآن را روى زمين گذاشته به احترام او از جاى حركت كرده سر پا ايستاد.شیخ جعفر نقدى ؛ زينب كبرى (علیها السلام) ، ص 29

حضرت زينب كبري علیها السلام الگوي عفّت و حجاب

در جلالت شأن بانوي بزرگ اسلام حضرت زينب كبري (علیها السلام) همين بس كه امام معصوم حضرت امام سيّدالسّاجدين (علیه السلام ) درباره‌ي عمّه‌اش فرمود:
اَنْتِ بِحَمْدِاللهِ عالِمَةٌ غَيْرُ مُعَلَّمَةٍ وَ فَهِمَةٌ غَيْرُ مُفَهَّمَةٍ
تو به حمد خدا عالمي ‌هستي كه نياز به معلّم و مفهّم نداشته‌اي.


اين گفتار يك فرد عادي نيست؛ گفتار حجّت خداست. يعني آن بزرگوار، مُلْهَم به الهامات الهي بوده و همچون جدّ و پدر و مادر و برادرانش داراي علم لدنّي بوده و هيچگاه اكتساب از بشر ننموده است. البتّه اكتساب علوم و معارف از جدّ و والدين و برادرانش داشته است؛ امّا نه آن ‌گونه كه ما افراد بشر عادي از يكديگر داريم بلكه نوع ديگري از تعلّم و اكتساب معنوي است كه عقل ما قاصر از درك آن است. از همان نوع است كه حضرت اميرالمؤمنين (علیه السلام) فرمود: رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در لحظات آخر عمرش كه در بستر افتاده بود، مرا در آغوش خود كشيد و هزار باب علم به من آموخت و از هر باب آن هزار باب ديگر به روي من گشوده شد.(بصائر الدرجات ، صفحه 302 ).

 
بديهي است كه در آن چند لحظه نمي ‌شود اين طور كه ما درس مي ‌خوانيم درس خوانده باشد. پس معلوم مي ‌شود تعليم و تعلّم در ميان خودشان نيز طور ديگري بوده است. اين مقام علمي ‌آن‌حضرت و آن هم مقام معرفت و محبّتش نسبت به ذات اقدس حق كه در سنّ كودكي و هنگامي‌ كه يك كودك چهار يا پنج ساله بود و روي دامن پدر نشسته بود پدر نگاه محبّت ‌آميزي به دخترش كرد. دختر متوجّه شد كه پدر با محبّت به او نگاه مي ‌كند. در جواب،او هم نگاهي به ‌صورت پدر كرد و با همان زبان كودكي ‌اش گفت:(يا اَبَتاه اَتُحِبُّنا)؛ «پدر! ما را دوست مي ‌داري»؟ فرمود: «نَعَم، اَوْلادُنا اَكْبادُنا»؛ «بله عزيزم ! فرزندان ما جگرگوشگان ما هستند». گفت :
يا اَبَتاه حُبّان لا يَجْتَمِعانِ فِي قَلْبِ الْمُؤمِنِ،
اي پدر! دو حبّ [حبّ خدا و حبّ اولاد] در دل مؤمن جمع نمي ‌شوند.
اين درس را در كدام مدرسه آموخته است؟ آنگاه در مقام پس دادن درسي كه از پدر آموخته است گفت:
وَ اِنْ كانَ لابُدَّ فَالشَّفَقَةُ لَنا وَ الْحُبُّ لِلّهِ خالِصاً فازدادَ عَلِيٌّ حُبّاً ، (الحدیث جلد 1 صفحه 74 )
حقيقت آنكه مهر و ترحّم از آنِ ما و محبّت خالص از آن خداست.
آيا جا نداشت كه پدر، اين دختر را به سينه‌اش بچسباند و دهانش را ببوسد و بگويد: «ذُرّيَةً بَعْضُها مِنْ بَعْضٍ».


نكته‌ي ديگر شجاعت و شهامت روحي حضرت زينب كبري (علیها السلام) در مجلس شوم يزيد كه از در و ديوارش خون مي ‌باريد و آواي مرگ از هر سو به گوش مي ‌رسيد، در آن شرايط سنگين يك زن خُرد شده‌ي زير بار مصائب طاقت ‌فرسا در لباس اسارت در خلال خطابه‌ي كوبنده ‌اش قاطعانه فرمود:
فَكِدْ، كَيْدَكَ وَاسْعَ سَعْيَكَ فَوَاللهِ لا تَمْحُو ذِكْرَنا وَ لا تُميتُ وَحْيَنا،
[اي يزيد] تو هر نقشه‌اي كه داري پياده كن و هر سعي و تلاشي كه مي‌ تواني به كار ببر.ولي اين را بدان كه به خدا قسم تو نمي ‌تواني ياد ما را از دل ‌ها بيرون ببري و تو نمي ‌تواني نور وحي ما را خاموش سازي.
يعني در آن اوضاع و احوال كه همه چيز ظاهراً نشان از به باد رفتن آثار نبوّت مي ‌داد ، آن نادره‌ي زمان از همانجا آينده ‌ي دنيا را مي ‌ديد و عظمت و جلالت جاوداني خاندانش را مشاهده مي ‌كرد و با قاطعيّت تمام مي‌ فرمود: اي يزيد! تو بطور قطع مي ‌پوسي و در معده‌ ي عالم هضم مي‌ شوي ولي ما زنده مي ‌مانيم و هر روز كه مي‌ گذرد، حقّانيت و عظمت ما بيشتر بر مردم عالم معلوم خواهد شد و ما الگوي حق ‌طلبان و فضيلت ‌دوستان قرار مي‌ گيريم.


امّا نكته‌ ي قابل تأمّل اينكه در حال حاضر آنچه بايد الگو و سرمشق زنان ما باشد، حجاب و حياء و عفّت آن بانوي بزرگ تاريخ است نه موضوع سخنگويي او در مجلس مردان كه متأسّفانه تا سخن از زينب كبري (علیها السلام) به ميان مي‌‌آيد فوراً عدهّ‌اي از زنان ـ به اصطلاح خود، دختران زينب ـ به سراغ خطبه‌ي آن ‌حضرت در كوفه و شام مي ‌روند و آن را مجوّز سخنراني زن در مجلس مردان به حساب مي ‌آورند در حالي كه اوّلاً حضور آن كريمه‌ي خاندان رسالت در مجلس مردان به اجبار و اكراه دشمن و در حال اسارت بود و ثانياً آن سخنراني در شرايطي، لازم و واجب شد كه اساس ديانت در شرف انهدام بود و بني‌اميّه با قدرت تمام كمر به شكستن شخصيّت آسماني پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و خاموش ساختن نور وحي و نبوّت او بسته بودند و اگر نبود آن سخنراني عقيله ‌ي بني‌هاشم در كوفه و شام و اگر نبود خطابه‌ي افشاگرانه‌ي مادرش صدّيقه‌ي كبري‌ (علیها السلام) در مسجد مدينه و مجمع عمومي‌ مهاجر و انصار، جدّاً اساس دين منهدم گشته و كوچك ترين اثري از وحي و رسالت باقي نمانده بود و راستي اين مادر و دختر(علیهما السلام) حقّ احياء بر اسلام و مسلمين دارند.


حسّاسيّت اسلام به حفظ فاصله از نامحرم
حال براي شما ـ به قول خودتان دختران زينب ـ چه ضرورت ديني ايجاب مي ‌كند كه در مجلس مردان حضور يافته و به ايراد سخن بپردازيد؟! كجاي دين در شرف انهدام است كه شما با حضور خود در مجلس مردان ترميمش بنماييد؟! در صورتي كه به جز واقعه‌ي كربلا در تمام مدّت عمر زينب كبري (علیها السلام) سراغ نداريم كه در مجلسي از مجلس مردان حضور يافته و سخنراني كرده باشد نه قبل از واقعه‌ي عاشورا و نه بعد از آن و همچنين تاريخ نشان نمي ‌دهد كه مادر بزرگوارش حضرت صدّيقه(علیها السلام) در مجمعي از مجمع مردان حاضر شده و سخن گفته باشد. جز همان خطابه‌ي معروف كه ضرورت حياتي دين ايجاب كرده بود.
چرا شما سراغ حجاب و عفافشان نمي ‌رويد؟ چرا هيچ گاه سخن از اين نمي ‌گوييد كه آن مرد عالم عابد گفت: من مدّت‌ها در مدينه، همسايه با اميرالمؤمنين علي (علیه السلام) بودم. در تمام اين مدّت نه قامت زينب را ديدم و نه صدايي از او شنيدم! وقتي مي ‌خواست براي زيارت قبر مطهّر جدّ بزرگوارش رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) برود اوّلاً شب مي ‌رفت و ثانياً پدر و برادرانش با وي همراهي مي ‌كردند. وقتي نزديك حرم مي‌ رسيدند اميرالمؤمنين (علیه السلام ) جلوتر مي ‌رفت و نور چراغ‌ها را كه در كنار قبر پيامبر اكرم بود كم مي ‌كرد(فتيله‌ي آنها را پايين مي ‌كشيد). يكبار امام حسن(علیه السلام) راز اين مطلب را از پدر پرسيد. فرمود: خوف اين دارم كه فرد نامحرمي ‌قامت خواهرت را ببيند. (زینب کبری صفحه ی 27 ).  

برگرفته از کتاب (نباید که گل ها پرپرشوند){زن مسلمان ، بایدها و نبایدها } از تالیفات حضرت آیت الله سید محمد ضیاء آبادی صفحه ی 87 الی 91

جهت دریافت حدیث هفته برروی اشتراک خبرنامه کلیک کنید.


نام و نام خانوادگی:

پست الکترونیکی:

 عضویت در کانال ارسال حدیث در نرم افزار تلگرام

http://telegram.me/ahadithshia

@ahadithshia

ورود اعضاء

لو گوی ما

لینک به وب سایت احادیث

حاضرین سایت

ما 84 مهمان آنلاین داریم
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
تصریح به امامت حضرت علی ابن الحسین (علیهماالسلام)
چهارشنبه, 28 دی 1401
تصریح به امامت حضرت علی ابن الحسین (علیهماالسلام) عُبَيْدِ اللَّهِ بْنِ... ادامه مطلب...
زشتیِ مضاعف گناه منسوبین به اهلبیت (علیهم السلام)
سه شنبه, 02 خرداد 1402
زشتیِ مضاعف گناه منسوبین به اهلبیت (علیهم السلام) شقرانی مردی منسوب به... ادامه مطلب...
روح زیارت ، معرفت و شناخت امام (علیه السلام) است
شنبه, 10 مهر 1400
  روح زیارت ، معرفت و شناخت امام (علیه السلام) است مردی خدمت امام رضا (علیه... ادامه مطلب...
اقتدا به نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) در ساده زیستی
جمعه, 09 مهر 1400
اقتدا به نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) در ساده زیستی ( فَتَأَسَّ بِنَبِيِّكَ... ادامه مطلب...
شگفتي مردم از به امامت رسيدن امام جواد(علیه السلام) در خردسالي
جمعه, 18 تیر 1400
  شگفتي مردم از به امامت رسيدن امام جواد(علیه السلام) در خردسالي جمعي خدمت... ادامه مطلب...
موعظه‌ي امام جواد (علیه السلام) به رعايت حفظ باطن
جمعه, 18 تیر 1400
  موعظه‌ي امام جواد (علیه السلام) به رعايت حفظ باطن   ايّام منسوب به... ادامه مطلب...
علت دفن شبانه حضرت زهرا (سلام الله علیها)
سه شنبه, 23 دی 1399
  علل الشرائع عَلِيُّ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْأَسَدِيِّ... ادامه مطلب...
نامگذاری حضرت محسن (علیه السلام) توسط پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)
سه شنبه, 23 دی 1399
 الكافي الْعِدَّةُ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْقَاسِمِ عَنْ... ادامه مطلب...
فرمایشات امیرالمومنین (علیه السلام) بعد از خاکسپاری حضرت زهرا (سلام الله علیها)
سه شنبه, 23 دی 1399
 الكافي أَحْمَدُ بْنُ مِهْرَانَ رَحِمَهُ اللَّهُ رَفَعَهُ وَ أَحْمَدُ... ادامه مطلب...
دو رکن از دست رفته مولا امیرالمومنین (علیه السلام)
سه شنبه, 23 دی 1399
 أمالي الصدوق ابْنُ الْمُتَوَكِّلِ عَنْ مُحَمَّدٍ الْعَطَّارِ عَنِ... ادامه مطلب...
حضرت زهرا (سلام الله علیها)اولین کسی که در میان اهل بیت(علیهم السلام) به رسول خدا (صلی الله علیه و آله)ملحق شد
سه شنبه, 23 دی 1399
  الأمالي للشيخ الطوسي الْمُفِيدُ عَنِ الصَّدُوقِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ... ادامه مطلب...
اطاعت از اهلبیت (علیهم السلام) موجب {نظم شریعت و ملّت} و {امامت اهل بیت (علیهم السلام} جلوگیر از تفرقه
جمعه, 18 آذر 1401
  وَإطَاعَتَنَا (در نسخه ی دیگر : وطَاعَتَنَا ) نِظَاماً لِلْمِلَّةِ، وَ... ادامه مطلب...
اُنس حضرت فاطمه علیها السلام با مادر ، پیش از تولّد
یکشنبه, 27 اسفند 1396
  اُنس حضرت فاطمه علیها السلام با مادر ، پیش از تولّد 1-خديجه رضى اللّه... ادامه مطلب...
باب 66 (کتاب شریف عيون أخبار الرضا عليه السلام ) ثواب زيارت امام علىّ بن موسى الرّضا- عليهما السّلام-
شنبه, 28 بهمن -2
    باب 66 (کتاب شریف عيون أخبار الرضا عليه السلام ) ثواب زيارت امام علىّ... ادامه مطلب...
ولایت جز با برائت جستن از دشمنان پذیرفته نیست
دوشنبه, 11 بهمن 1400
ولایت جز با برائت جستن از دشمنان پذیرفته نیست الباب فیما نذکره من قول النبی... ادامه مطلب...
دو ركن امامت را فراموش نكنيم
شنبه, 15 آبان 1400
دو ركن امامت را فراموش نكنيم حال،آنچه كه بر ما مؤكّداً لازم است، محكم ساختن... ادامه مطلب...
معناى فرموده پيغمبر «صلی الله علیه و آله » «من كنت مولاه فعلى مولاه»
شنبه, 09 مرداد 1400
باب 29- معناى فرموده پيغمبر «صلی الله علیه و آله » «من كنت مولاه فعلى... ادامه مطلب...
نیازم مُبرم بشر به امام معصوم از جانب خداوند متعال
شنبه, 02 مرداد 1400
سبب بروز این همه نابسامانی پختن يك آبگوشت چقدر دقّت مي ‌خواهد اگر نمكش... ادامه مطلب...
چون محبّ علی (علیه السلام) باشی علی (علیه السلام) هم محبّ توست
شنبه, 02 مرداد 1400
چون محبّ علی (علیه السلام) باشی علی (علیه السلام) هم محبّ توست   اين قصّه را... ادامه مطلب...
بشارت اميدآفرين اميرالمؤمنين (علیه السلام)
شنبه, 02 مرداد 1400
بشارت اميدآفرين اميرالمؤمنين (علیه السلام) او بشارتي داده است و اميدواريم ما... ادامه مطلب...
امام اميرالمؤمنين (علیه السلام) در مقام معرّفي خود...
شنبه, 02 مرداد 1400
امام اميرالمؤمنين (علیه السلام) در مقام معرّفي خود... چند جمله‌اي هم از خود... ادامه مطلب...
قضاوت حيرت‌انگيز مولاي متّقيان حضرت علي (علیه السلام)
شنبه, 02 مرداد 1400
قضاوت حيرت‌انگيز مولاي متّقيان حضرت علي (علیه السلام) شريح قاضي در زمان... ادامه مطلب...
مقصود از امام مبين امام اميرالمؤمنين (علیه السلام)
سه شنبه, 03 اسفند 1400
مقصود از امام مبين امام اميرالمؤمنين (علیه السلام)  از حضرت امام باقر (علیه... ادامه مطلب...
قضاوت امام اميرالمؤمنين، علي (علیه السلام)
شنبه, 02 مرداد 1400
قضاوت امام اميرالمؤمنين، علي (علیه السلام)  مردي در زمان حكومت عمر، نزد او... ادامه مطلب...
تأكيد رسول اكرم(صلی الله علیه وآله) …بر حكومت حضرت مهدي (علیه السلام) در خطبه‌ي غديريّه
چهارشنبه, 11 فروردین 1400
  تأكيد رسول اكرم(صلی الله علیه وآله) …بر حكومت حضرت مهدي (علیه السلام) در... ادامه مطلب...
سبب بی مهری برخی از اصحاب پیامبر با علی (علیه السلام)
جمعه, 24 بهمن 1399
  سبب بی مهری برخی از اصحاب پیامبر با علی (علیه السلام) خلیل بن احمد از... ادامه مطلب...
ردّالشمس یکی از فضائل مولاامیرالمومنین (علیه السلام)
سه شنبه, 28 خرداد 1398
پانزدهم شوال سالروز به وقوع پیوستن رد الشمس برای مولا امیرالمومنین (علیه... ادامه مطلب...
برخاستن براى تعظيم شنيدن اسم مبارك حضرت مهدی (علیه السلام)
پنجشنبه, 27 اردیبهشت 1397
  [تعظيم شنيدن اسم مبارك] 6 نجمة ايضا ششمين تكليف عباد،برخاستن براى تعظيم... ادامه مطلب...
زيارت امام حسین عليه السلام در روز اربعين ، به روايت صفوان جمّال
دوشنبه, 08 آبان 1396
  زِيارَةُ الأَربَعينَ بِرِوايَةِ صَفوانَ الجَمّالِ 3273.تهذيب الأحكام عن... ادامه مطلب...