gototopgototop
ورود به سایتخانه زندگینامه اهلبیت «علیهم السلام» مناسبت ها 15 شوال شهادت حضرت حمزه سیدالشهداء (علیه السلام) عموی گرامی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در جنگ اُحُد ؛ و سالروز وفات حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام)

15 شوال شهادت حضرت حمزه سیدالشهداء (علیه السلام) عموی گرامی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در جنگ اُحُد ؛ و سالروز وفات حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام)

میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

15 شوال سالروز وفات حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) را بر عموم شیعیان جهان تسلیت عرض می نماییم.

 

سبب وفات‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام)

بر پايه گزارش نجاشى و صاحب بن عبّاد ، حضرت عبد العظيم عليه السلام در اثر بيمارى و به مرگ طبيعى از دنيا رفته است .۱ هنگامى كه بدن شريفش را براى غسل دادن برهنه كردند، در جيب ايشان ورقه ‏اى يافت شد كه در آن، نسب ايشان تا امير مؤمنان عليه السلام نوشته شده بود .۲
ليكن در كتاب الشجرة المباركة در باره سبب وفات حضرت عبد العظيم عليه السلام آمده :
وقُتِلَ بِالرَّىِّ و مَشهَدُهُ بِها مَعروفٌ و مَشهورٌ .۳
[حضرت عبد العظيم‏] در رى كشته شده و مزار او در آن جا معروف و مشهور است .

 
همچنين در كتاب المنتخب طريحى آمده :
مِمَّن دُفِنَ حَيّاً مِنَ الطّالِبِيّنَ عَبدُ العَظيم الحَسَنِىُّ بِالرَّيِّ .۴
گفته شده از جمله كسانى كه از خاندان على بن ابى طالب زنده به گور شده، عبد العظيم حسنى در رى است .


در گزارش ديگرى به كتاب مشجّرات ابن مُعَيّه، نسبت داده شده كه ايشان را با زهر، به شهادت رسانده ‏اند .۵

درباره گزارش‏ هاى ياد شده، چند نكته قابل توجّه است :
۱ . گزارش صاحب بن عبّاد و نجاشى ، معتبر و مربوط به قرن چهارم و پنجم هجرى است . بنا بر اين در تعارض با گزارش‏ هاى متأخّر ، بر آنها تقدّم دارد .
۲ . گزارش‏ هاى ياد شده نشان می ‏دهند كه ظاهراً تا قرن پنجم هجرى، موضوع شهادت حضرت عبد العظيم مطرح نبوده است، و گرنه در اين گزارش‏ ها به آن اشاره می ‏شد .
۳ . در صورتى كه بتوانيم بر گزارش كتاب الشجرة المباركة اعتماد كنيم ، جمع ميان اين گزارش و گزارش مشجرات ابن معيّه و نيز گزارش منابع معتبر ياد شده، اين است كه ايشان در اثر مسموم شدن، بيمار شده و به شهادت رسيده ‏است .
۴ . با عنايت به پيشينه خانوادگى حضرت عبد العظيم عليه السلام و قيام علويان در طبرستان ، در صورتى كه زمامداران فاسد بنى عبّاس از مخفي گاه ايشان در رى آگاه می ‏شدند ، قطعاً ايشان را به شهادت می ‏رساندند ، و بعيد نيست در اثر كثرت رفت و آمد با ايشان در مدّت حضورشان در رى ، به اين موضوع پى برده باشند .
۵ . تشبيه زيارت حضرت عبد العظيم عليه السلام به زيارت امام حسين عليه السلام می ‏تواند قرينه ‏اى بر شهادت ايشان باشد .
بنا بر اين ، هر چند دليل قاطعى بر شهادت حضرت عبد العظيم عليه السلام در دست نيست، ليكن دليل محكمى بر نفى شهادت ايشان نيز وجود ندارد ؛ بلكه با توجّه به نكته سوم ، چهارم و پنجم ، پذيرفتن اصل شهادت ايشان بعيد نيست .
 


 
1.رجال النجاشى : ج ۲ ص ۶۷ ش ۶۵۱ ، شناخت‏نامه حضرت عبد العظيم حسنى عليه السلام و شهررى / مجموعه رساله‏ هاى خطّى و سنگى: ص‏۲۲ (رساله «رسالةٌ فى فضل عبد العظيم عليه السلام»، صاحب بن عبّاد).

2.ر . ك : ص ۱۱ .

3.الشجرة المباركة ، فخر رازى (م ۶۰۶ ق) : ص ۶۴ (از منشورات كتاب‏خانه آية اللَّه مرعشى). گفتنى است كه هر چند برخى به استناد ياد نكردن فخر رازى از اين كتاب در سياهه آثارش ، در انتساب اين كتاب به وى ترديد كرده‏ اند، ليكن نسخه‏ هاى خطّى كتاب، در انتساب آن به فخر رازى، صراحت دارند و متن آن نيز نشان می ‏دهد كه مؤلّف ، دانشمندى كاملاً آگاه به انساب خاندان رسالت بوده است و به همين دليل ، نسب‏ شناسان ، آن را در شمار منابع معتبر علم انسابْ ياد می ‏كنند .

4.المنتخب، طريحى : ص ۷ . گفتنى است كه بسيارى از گزارش‏ هاى اين كتاب، ضعيف و نادرست اند و لذا منفردات آن، قابل اعتماد نيستند .

5.شناخت نامه حضرت عبد العظيم حسنى عليه السلام و شهررى / مجموعه كتاب‏ها و رساله ‏ها : ص ۱۴۱(«زندگانى حضرت عبد العظيم و امام‏زادگان مجاور»، محمد رازى شريف) .
 

برگرفته از کتاب حکمت نامه حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام) ؛ ( محمدی ری شهری ) ، صفحه 27 الی 28


  

مدفن حضرت عبدالعظيم عليه السلام با اشاره پيامبر گرامی اسلام صلى اللَّه عليه و آله‏ و سلم

بر پايه گزارش صاحب بن عبّاد (۳۲۶ - ۳۸۵ ق)،۱ شب وفات حضرت عبد العظيم عليه السلام، يكى از شيعيان رى در عالم رؤيا، پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله را ديد كه به او فرمود : «مردى از فرزندان مرا فردا از سَكَّةُ المَوالى می ‏آورند و در باغ عبد الجبّار بن عبد الوهّاب ، در كنار درخت سيب، دفن خواهند كرد». آن شخص نزد صاحب باغ رفت تا آن درخت و مكان آن را بخرد . صاحب باغ به او گفت : اين درخت و مكانش را براى چه می ‏خواهى؟ او جريان رؤياى خود را بازگو كرد . صاحب باغ گفت : من هم چنين خوابى ديده ‏ام و بدين جهت ، محلّ اين درخت و همه اين باغ را وقف سادات و شيعيان كرده‏ ام كه اموات خود را در آن دفن كنند .2
بنا بر اين گزارش ، با عنايت به اين كه باغ ‏هاى آن دوران، معمولاً بسيار بزرگ بوده ، می ‏توان حدس زد كه تا شعاع قابل توجّهى در اطراف مرقد مطهّر حضرت عبد العظيم عليه السلام وقف دفن سادات و پيروان اهل بيت عليهم السلام بوده است .1.گفتنى است كه اين گزارش ، با اندكى تفاوت در رجال النجاشى (۳۷۲ - ۴۵۰ ق) نيز آمده ، و متن حاضر ، برگرفته از هر دو منبع است .
2.رجال النجاشى : ج ۲ ص ۶۶ - ۶۷ ش ۶۵۱ ؛ شناخت ‏نامه حضرت عبد العظيم حسنى عليه السلام و شهررى / مجموعه رساله ‏هاى خطّى و سنگى: ص ۲۲ (رساله «رسالةٌ فى فضل عبد العظيم عليه السلام»، صاحب بن عبّاد)

برگرفته از کتاب حکمت نامه حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام) ؛ ( محمدی ری شهری ) ، صفحه 28 الی 29

 

تاريخ تولّد و وفات‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام)

عظمتِ علمى‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام)

تأليفات‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام)

روایات حضرت عبدالعظیم(علیه السلام)

عظمت معنوى‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام) {فضیلت زیارت آن حضرت (علیه السلام) }

سبب وفات‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام)

مدفن حضرت عبدالعظيم عليه السلام با اشاره پيامبر گرامی اسلام صلى اللَّه عليه و آله‏ و سلم


پانزدهم ماه شوال سالروز شهادت حضرت حمزة بن عبدالمطلب (علیهِما السلام) عموی پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و تعدادی از مسلمانان فداکار در جنگ اُحُد (سال سه هجری) را تسلیت عرض می نماییم.

اواسط ماه شوّال منسوب به شهداي اُحُد است. مخصوصاً حضرت حمزه (علیه السلام) كه در هفتم يا پانزدهم اين ماه به شهادت رسيد. به اختلاف نقل شده كه جنگ اُحُد در سال سوّم هجرت در نيمه‌ي شوّال، يا هفتم شوّال، واقع شده است. در آن جنگ به پيغمبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم)… خيلي سخت گذشته است. به خاطر آن كه جمعي از مسلمان‌ها نافرماني كردند.

ايشان به گروهي فرموده بود : چه غالب بشويم چه مغلوب، شما از جايتان حركت نكنيد.در سنگر بمانيد تا خودم به شما خبر دهم. ولي ابتداي كار كه مسلمان‌ها فاتح شدند و دشمن فرار كرد، اينها براي جمع‌آوري غنايم سنگر را ترك كردند. مال دنيا عجب گرفتاري توليد مي ‌كند. وقتي چشم‌ آنها به غنايم افتاد، گفتند: ما هم برويم غنايم را جمع كنيم. چرا بمانيم؟جنگ كه تمام شد!

وقتي كه سنگر خالي شد، دشمن دوباره از پشت آن سنگر حمله كرد و شكستي فاحش براي مسلمان‌ها پيش آمد. رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) …در همان جنگ صدمه ديد و مجروح شد. مخصوصاً قلب مباركشان از شهادت حضرت حمزه (علیه السلام) سخت متأثّر شد. او علاوه بر اينكه عمويشان بود، برادر رضاعي ‌شان هم بود.يعني از پستان يك زن شير خورده بودند. لذا خيلي مورد علاقه‌ي پيغمبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) … بود. وقتي كه ايشان به شهادت رسيد، رسول اكرم… (صلی الله علیه و آله و سلم) كنار جسدش آمدند و خيلي دگرگون شدند. فرمودند :ايستادن در هيچ موقفي مثل ايستادن در اين موقف بر من دشوار نبود.

در همين حال شنيد كه صفيّه، خواهر حضرت حمزه (علیه السلام) و عمّه‌ي پيغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم)… مي‌ خواهد بيايد بدن برادر را ببيند. به زبير فرمود: برو نگذار مادرت بيايد.او گفته بود اجازه بدهيد من بيايم. قول مي‌ دهم كه جزع و بي تابي نكنم.فقط بيايم ببينم و برگردم.

پيغمبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم)‌… ديد كه بدن حمزه (علیه السلام) را مُثـْله كرده‌اند. لب‌ها را بريده‌اند، گوش‌ها و بيني را بريده‌اند. پهلو را شكافته و جگرش را بيرون كشيده‌اند. ديد اگر خواهر بيايد و برادر را به اين كيفيّت ببيند،تحمّلش بسيار دشوار خواهد بود. لذا عبا را از دوش برداشت و روي بدن حمزه (علیه السلام) انداخت. عبا نارسا بود و تمام بدن را نپوشانيد. دستور داد از گياهان بيابان چيدند و روي پاها را پوشاندند كه بدن مستور باشد تا وقتي خواهر آمد، بدن را اينگونه نبيند.

مي ‌گوييم يا رسول الله، كاش در كربلا بودي!يك عبا هم روي جسد حسين (علیه السلام) عزيزت مي‌ انداختي، آن وقت كه خواهر آمد به قتلگاه، كنار بدن برادر.

صَلَّي الله عَلَيْكَ يا مَولايَ يا اَباعَبْدِالله الْحُسَيْنِ

والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاته

برگرفته از تفسیر سوره انفال از تألیفات حضرت آیت الله سید محمد ضیاء آبادی صفحه 363 الی 364


شهداي بدر و اُحُد حق به گردن مسلمانان دارند

ايّام منسوب به شهداي اُحُد است. مسلمانان صدر اسلام كه در روزگار غربت اسلام و تنهايي پيامبر اكرم…(صلی الله علیه و آله و سلم) به پاخاستند و جان بر كف گرفته به دفاع از اسلام و پيامبر عزيز پرداختند؛ حقّ بسيار بزرگي بر گردن مسلمانان جهان دارند. اگر آن جانبازي ‌هاي شهداي بدر و احد نبود امروز نه از اسلام خبري بود و نه از قرآن اثري!

 در سال سوّم هجرت جنگ احد پيش آمد و بر اثر يك سهل ‌انگاري جمعي از مجاهدان، ارتش اسلام مورد هجوم غافلگيرانه‌ي دشمن قرار گرفت و صدمات بسياري بر شخص رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) …و لشكريان وارد آمد! آن گونه كه اكثر افراد فرار كردند و جز چند نفر معدود در كنار پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) …نماندند. لشكر دشمن شخص رسول (صلی الله علیه و آله و سلم)…را هدف گرفته بود و به قصد كشتن آن عزيز از هر سو هجوم مي‌آورد.تنها امام اميرالمؤمنين (علیه السلام)  كه آن روز جوان 25ساله‌اي بود همچون پروانه‌اي بر گرد شمع، بر گرد آن محبوب عزيزتر از جانش مي‌چرخيد و حملات سرسختانه‌ي دشمن را به قيمت از دست دادن جانش دفع مي‌كرد. نوشته‌اند: در آن گيرودار نود جراحت بر سر و صورت و سينه و شكم و دست و پاي علي وارد آمد! آن روز صداي منادي آسماني در فضا پيچيد كه:(لافَتي اِلاّ عَليّ لا سَيْفَ اِلاّ ذُوالْفِقار)؛جبرئيل كه كنار رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) …آمده بود گفت: يا رسول‌الله! ببين علي در راه دفاع از تو چگونه فداكاري مي‌كند. فرمود:آري:

(اِنَّهُ مِنّي وَ اَنَا مِنْهُ)؛        «علي از من است و من از علي هستم».

ندبه‌ي انصار براي حضرت حمزه (علیه السلام) عموي پيامبر…(صلی الله علیه و آله و سلم)

به هر حال جنگ به پايان رسيد و مسلمانان با دادن هفتاد شهيد و همراه سي مجروح به مدينه بازگشتند. در ميان شهدا عموي بزرگوار رسول اكرم…(صلی الله علیه و آله و سلم)حضرت حمزه (علیه السلام) به وضع فجيعي به شهادت رسيد و سبب تأثّر شديد رسول اكرم…(صلی الله علیه و آله و سلم) گرديد. درباره‌ي آن‌حضرت فرموده است:

(مَنْ زارَني وَ لَمْ يَزُرَ قَبْرَ عَمِّي حَمْزَةِ فَقَد جَفاني)؛

«هر كه به زيارت من بيايد و قبر عمويم حمزه را زيارت نكند، به من جفا كرده است».

آن روز كه مسلمانان در ملازمت رسول اكرم…(صلی الله علیه و آله و سلم) به مدينه بازگشتند مدينه عزاخانه شد. چون هفتاد شهيد داده و سي مجروح آورده بودند. از اكثر خانه‌هاي مدينه صداي گريه و ناله و شيون به گوش مي ‌رسيد. رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) …وقتي اين صداها را شنيد با تأثّر شديد فرمود:

(وَلكِنْ حَمْزَةُ لا بَواكي لَهُ الْيَوْمَ)؛

«امروز عموي من حمزه گريه ‌كن ندارد».

انصار كه اين سخن را از رسول اكرم…(صلی الله علیه و آله و سلم) شنيدند به زنان خود دستور دادند ديگر براي عزيزانتان گريه نكنيد. همه به خانه‌ي فاطمه(علیها السلام) برويد و با او هم ناله شويد و براي عموي بزرگوار پيامبر اكرم…ندبه[1]كنيد. وقتي رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم)…از اين جريان باخبر شد، درباره‌ي انصار دعا كرد. از آن به بعد در مدينه هر مصيبتي پيش مي‌آمد ابتدا براي حضرت حمزه ندبه مي‌كردند و بعد براي عزيزشان. اين روش ادامه داشت تا واقعه‌ي كربلا پيش آمد و شهادت جانگداز حضرت امام حسين (علیه السلام) تمام مصيبت‌ها را تحت‌الشّعاع خود قرار داد و هم اكنون مي ‌بينيم در هر خانه‌اي از خانه‌هاي شيعيان كه عزيزي از دست برود؛دلسوختگان ابتدا نام عزيز عزيزان را به زبان مي‌آورند و فرياد يا حسين از عمق جان سر مي ‌دهند و مي ‌گويند:

(اَلْسَّلامُ عَلَي الْخَّدِ التَّريبِ)؛

«سلام ما برآن صورت خاك آلودت اي مولا و اي آقاي عزيز ما».

(اَلْسَّلامُ عَلَي الْشَّيْبِ الْخَضيبِ)؛

«سلام بر آن محاسن آغشته به خونت يا اباعبدالله».

اللّهُمَّ صلّ عَلي مُحمّد وَ آلِ مُحمّد وَ عَجّلْ فَرَجَهُمْ وَ اجْعَلْنا مِنْ محبيّهم و شيعتهم و احْشُرنا فِي زمرتهم و لاتفرّق بَيْنَنا وَ بَيْنَهُم فِي الدُّنيا وَ الاخِرَةيا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ؛
..........................................................
[1]ـ ندبه: گريه كردن با صداي بلند.

برگرفته از تفسیر سوره یونس از تألیفات حضرت آیت الله سید محمد ضیاء آبادی صفحه 495 الی 497

 

جهت دریافت حدیث هفته برروی اشتراک خبرنامه کلیک کنید.


نام و نام خانوادگی:

پست الکترونیکی:

 عضویت در کانال ارسال حدیث در نرم افزار تلگرام

http://telegram.me/ahadithshia

@ahadithshia

ورود اعضاء

لو گوی ما

لینک به وب سایت احادیث

حاضرین سایت

ما 122 مهمان آنلاین داریم
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
علت دفن شبانه حضرت زهرا (سلام الله علیها)
سه شنبه, 23 دی 1399
  علل الشرائع عَلِيُّ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْأَسَدِيِّ... ادامه مطلب...
نامگذاری حضرت محسن (علیه السلام) توسط پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)
سه شنبه, 23 دی 1399
 الكافي الْعِدَّةُ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْقَاسِمِ عَنْ... ادامه مطلب...
فرمایشات امیرالمومنین (علیه السلام) بعد از خاکسپاری حضرت زهرا (سلام الله علیها)
سه شنبه, 23 دی 1399
 الكافي أَحْمَدُ بْنُ مِهْرَانَ رَحِمَهُ اللَّهُ رَفَعَهُ وَ أَحْمَدُ... ادامه مطلب...
دو رکن از دست رفته مولا امیرالمومنین (علیه السلام)
سه شنبه, 23 دی 1399
 أمالي الصدوق ابْنُ الْمُتَوَكِّلِ عَنْ مُحَمَّدٍ الْعَطَّارِ عَنِ... ادامه مطلب...
حضرت زهرا (سلام الله علیها)اولین کسی که در میان اهل بیت(علیهم السلام) به رسول خدا (صلی الله علیه و آله)ملحق شد
سه شنبه, 23 دی 1399
  الأمالي للشيخ الطوسي الْمُفِيدُ عَنِ الصَّدُوقِ عَنْ أَبِيهِ عَنْ... ادامه مطلب...
اطاعت از اهلبیت (علیهم السلام) موجب {نظم شریعت و ملّت} و {امامت اهل بیت (علیهم السلام} جلوگیر از تفرقه
چهارشنبه, 16 بهمن 1398
  وَإطَاعَتَنَا (در نسخه ی دیگر : وطَاعَتَنَا ) نِظَاماً لِلْمِلَّةِ، وَ... ادامه مطلب...
اُنس حضرت فاطمه علیها السلام با مادر ، پیش از تولّد
یکشنبه, 27 اسفند 1396
  اُنس حضرت فاطمه علیها السلام با مادر ، پیش از تولّد 1-خديجه رضى اللّه... ادامه مطلب...
باب 66 (کتاب شریف عيون أخبار الرضا عليه السلام ) ثواب زيارت امام علىّ بن موسى الرّضا- عليهما السّلام-
شنبه, 28 بهمن -2
    باب 66 (کتاب شریف عيون أخبار الرضا عليه السلام ) ثواب زيارت امام علىّ... ادامه مطلب...
نامه امام رضا (علیه السلام) به فرزندش امام جواد (علیه السلام)
شنبه, 28 بهمن -2
  نامه امام رضا (علیه السلام) به فرزندش امام جواد (علیه السلام) شیخ صدوق... ادامه مطلب...
فضّه ؛ خدمتگذار حضرت فاطمه (علیها السلام)
دوشنبه, 14 اسفند 1396
فضّه ؛ خدمتگذار حضرت فاطمه (علیها السلام) حضرت فاطمه علیها السلام خدمتگذاری... ادامه مطلب...
شمّه ای از اخلاق ، صفات و کرامات امام یازدهم ابو محمّد بن علیّ العسکری (علیهِما السلام)
چهارشنبه, 17 آذر 1395
    شمّه ای از اخلاق ، صفات و کرامات امام یازدهم ابو محمّد بن علیّ... ادامه مطلب...
مناقبت و شهادتنامه حضرت امام حسن عسکری (علیه السلام)
شنبه, 28 بهمن -2
  ماجراي تنبّه اسحق ‌بن‌ يعقوب كندي اسحق‌بن‌يعقوب‌كندي،... ادامه مطلب...
صلوات بر حجج طاهره عليهم السلام (از زبان امام حسن عسکری (علیه السلام)
شنبه, 06 آذر 1395
صلوات بر حجج طاهره عليهم السلام (از زبان امام حسن عسکری (علیه السلام)   ... ادامه مطلب...
حکمت نامه امام حسین (علیه السلام)
جمعه, 09 مهر 1395
ويژگىِ عاقل نزهة الناظرـ از امام حسين عليه السلام ـ : چون پيشامد سختى بر عاقل... ادامه مطلب...
تأكيد رسول اكرم(صلی الله علیه وآله) …بر حكومت حضرت مهدي (علیه السلام) در خطبه‌ي غديريّه
چهارشنبه, 11 فروردین 1400
  تأكيد رسول اكرم(صلی الله علیه وآله) …بر حكومت حضرت مهدي (علیه السلام) در... ادامه مطلب...
سبب بی مهری برخی از اصحاب پیامبر با علی (علیه السلام)
جمعه, 24 بهمن 1399
  سبب بی مهری برخی از اصحاب پیامبر با علی (علیه السلام) خلیل بن احمد از... ادامه مطلب...
ردّالشمس یکی از فضائل مولاامیرالمومنین (علیه السلام)
سه شنبه, 28 خرداد 1398
پانزدهم شوال سالروز به وقوع پیوستن رد الشمس برای مولا امیرالمومنین (علیه... ادامه مطلب...
برخاستن براى تعظيم شنيدن اسم مبارك حضرت مهدی (علیه السلام)
پنجشنبه, 27 اردیبهشت 1397
  [تعظيم شنيدن اسم مبارك] 6 نجمة ايضا ششمين تكليف عباد،برخاستن براى تعظيم... ادامه مطلب...
زيارت امام حسین عليه السلام در روز اربعين ، به روايت صفوان جمّال
دوشنبه, 08 آبان 1396
  زِيارَةُ الأَربَعينَ بِرِوايَةِ صَفوانَ الجَمّالِ 3273.تهذيب الأحكام عن... ادامه مطلب...
زيارت حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در روز بیستم ماه صفر (اربعین) توسط جابر بن عبد اللّه انصارى {بانضمام متن زیارت}
جمعه, 05 آبان 1396
  زِيارَةُ جابِرِ بنِ عَبدِ اللّه ِ الأَنصارِيِّ 3275.مصباح الزائر عن عطا :... ادامه مطلب...
متن كامل خطبه پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در غدير خم
شنبه, 28 بهمن -2
  متن كامل خطبه پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در غدير خم بسم الله... ادامه مطلب...
در سوگ امیر مومنان حضرت علی (علیه السلام)
شنبه, 28 بهمن -2
پس از شهادت امام (علیه السلام)، حسن بن علی (علیه السلام) به خطبه ایستاد وخدا را... ادامه مطلب...
خطبه امام حسن مجتبی (علیه السلام) بعد از شهادت امام امیرالمومنین حضرت علی (علیه السلام)
سه شنبه, 23 خرداد 1396
خطبه امام حسن مجتبی (علیه السلام) بعد از شهادت امام امیرالمومنین حضرت علی... ادامه مطلب...
حَبْلِ اللَّهِ کیانند ؟؟!!
دوشنبه, 12 آبان 1399
  آیه 103 سوره آل عمران وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا... ادامه مطلب...
نشانه‌ های مؤمن راستین
شنبه, 28 بهمن -2
نشانه‌ های مؤمن راستین نمازهای شبانه‌ روزی ما دو قسم است: فرائض و نوافل.... ادامه مطلب...
زیارت اربعین از نشانه های مومن است
شنبه, 28 بهمن -2
در التهذیب از ابا محمد العسکری (علیه السلام) روایت شده که فرمود : وَ رُوِیَ... ادامه مطلب...
دعای حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) برای زائران امام حسین (علیه السلام)
چهارشنبه, 16 مهر 1399
دعای حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) برای زائران امام حسین (علیه السلام) وَ... ادامه مطلب...
جوانى حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هنگام ظهور و پاسخ به شبهات
شنبه, 25 اردیبهشت 1395
جوانى حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هنگام ظهور و پاسخ به شبهات  ... ادامه مطلب...